top of page
KAKO PREUREJATI RECEPTE ZA SLANE JEDI si lahko prebereš v mojem članku, ki sem ga napisala za marčevsko številko Spektra (2018).
 
Organiziran kaos za štedilnikom
V januarski številki Spektra smo govorili o improviziranju in preurejanju receptov pri peki slaščic, zato velja tokrat nekaj besed nameniti še glavnim, slanim jedem. Kuhanje nam tukaj omogoča precej več manevrskega prostora kot slaščičarstvo, vseeno pa je kar nekaj nasvetov in smernic, ki se jih je priporočljivo držati.
 
Sladko – slano, hrustljavo – mehko
Kontrasti so vedno dobrodošli in omogočajo našim brbončicam pravo doživetje. Pri kreiranju jedi vedno razmišljajte o okusih in teksturah. Kaj paše skupaj? Preizkušajte sestavine tekom kuhanja, morda vas bo kakšna kombinacija prijetno presenetila, ali pa boste morali kak grižljaj izpljuniti v koš. Dovolite si raziskovati, ampak priporočam vam, da si vedno vse poskušajte vnajprej predstavljati. Zaprite oči in v miru razmislite o vseh komponentah.
 
Druga stvar, ki je zelo pomembna, je tekstura. Raznolikost tekstur prispeva k boljšemu okusu. Zanimivo je, da imamo ljudje najraje hrustljavo hrano. Ko nekaj prijetno »zahrusta«, sproži v naših možganih pravi ognjemet sreče. Prav gotovo to pripomore k priljubljenosti ocvrte hrane, vendar pa ne smemo pozabiti, da je hrustljava lahko tudi zelenjava, skorjica na kruhu ali pa kožica pri pečenem mesu. Nedvomno pa ne pozabite na prezentacijo jedi, četudi kuhate zgolj zase!
Pleča ali prsa, govedina ali piščanec
Pri mesu je potrebno nekoliko več razmisleka. Kateri del mesa boste uporabili in kako dolgo se kuha, peče. Tudi vrste mesa in čas peke se razlikujejo, zato je poznavanje ključnih značilnosti nujno. Najbolje je, da za nasvet povprašate kar vašega mesarja, ki vam bo zagotovo rade volje svetoval za kaj je kateri kos mesa najprimernejši, in na kakšen način ga pripravite.
»Pri kuhanju uporabljam vino. Včasih ga celo dodam jedem.« W. C. Fields
Vino pa ni namenjeno samo pitju, ampak ga pogosto uporabljamo tudi pri pripravi marinad, kot začimbo ali pa barvo določenih jedi, zato si poglejmo nekaj osnovnih smernic za izbiro prave vrste. Splošno velja načelo, da če je vino dobro za pitje, je primerno tudi za kuho, razlagata kuharja Jamie Oliver in Gennaro Contaldo. Kadar torej z določenim vinom kuhamo, ga moramo obvezno postreči tudi ob hrani, saj se bo le to najbolje ujemalo z jedjo.
Na spletni strani Kleti Brda (2016) svetujejo uporabo rdečih vin za močnejše jedi in belih vin za nekoliko blažje jedi. Rdeče vino se načeloma poda bolj k rdečemu mesu, med tem ko se perutnina bolj ujema z belim, vendar je spet zelo pomembno kako nasitna je jed. Seveda pa so pomembne tudi dimenzije okusov posamezne sorte in da vino ne prevlada hrane in obratno. Drug iz drugega morata izvleči najbolje.
 
5 na dan
Kadar preurejate že obstoječ recept, ki vsebuje določeno vrsto zelenjave, ki je morda ne marate ali nimate pri roki, jo lahko seveda zamenjajte z drugo. Upoštevati morate čas kuhanja in značilnosti posamezne vrste zelenjave. Nekatere zahtevajo drugo tehniko priprave – npr. kuhanje, dušenje. Zelenjava je na splošno zelo vsestranska in nezahtevna za pripravo, pa vendar spoštujte njen okus in teksturo in jo pripravite kot je treba, tudi če je le priloga, naj sije kot da je glavna jed.
Da hrana zapoje
Začimbe dajo jedi pravi karakter in piko na i. Ne ostanite pri »vegeti«, soli in popru. Bodite ustvarjalni, namešajte si svoje začimbne mešanice, preizkušajte neznane in med kuhanjem obvezno ves čas preizkušajte začinjenost jedi. S preizkušanjem boste lahko nadzorovali okus in ne bo nobena začimbna prevladala in pokvarila celotne jedi. Najpogostejša napaka, ki se pojavlja pri kuhanju je, da je jed preveč ali premalo slana, kar še podkrepi dejstvo, da morate nenehno preizkušati.
A to gre tut' not?
Morda ste že slišali, da Angleži zraven svinjine pogosto postrežejo jabolčno omako in Američani zraven purana brusnično? Dodajanje sadja v slane jedi nam morda ni tako poznano, toda toplo vam priporočam, da to kdaj preizkusite. Sladka in kisla kombinacija sadja se odlično prileže tako mesu, kot tudi siru in zelenjavnim jedem. Še posebej dodajanje sadja kot so pomaranče, jabolka in mango zeleni solati, delujejo izjemno trendovsko so pa popolnoma enostavne. Odlični dodatki so tudi razni oreščki, semena in suho sadje.
Grški kuhar Akis Petretzikis (2018) je sestavil recept za »črnega piščanca«, ki v marinadi vsebuje kot glavno sestavino tudi kakav. Na splošno lahko najdemo tudi uporabo predvsem temne čokolade in kavnih zrn v marinadah za meso ali pa kot obogatitev raznih omak ipd. Možnosti je neskončno in kdo ve, morda boste prav vi odkrili čisto novo in odštekano kombinacijo jedi.
bottom of page